Diagnozė

DS

Nuo ko pradėti?

Plačiau

Sveikata

Kaip valyti dantukus

Kaip_valyti_dantukus

Ortopediniai batukai – ar tikrai jie reikalingi?!

(skaityti straipsnį)

Griežimas dantimis – galimos priežastys ir gydymo būdai

Autorius – Kęstutis Šakalis, vaikų ergoterapeutas

Griežimas dantimis dažnai sutinkamas dalykas pas mane darbe. Vieni vaikai griežia pabudę, kiti miego metu, dar kiti… „šiaip sau“. Griežia dėl nerimo, netaisyklingo sąkandžio, didelio raumenų tonuso. Kiti tai daro tiesiog dėl sensorinio pojūčio; griežiant pojūtį gauna per dantis ir žandikaulį. Daugelis vaikų tai išauga iki kol jiems pradeda dygti nuolatiniai dantys. Bet jei griežiama daug, tai nusitrina dantų emalis, gali atsirasti žandikaulio ar galvos skausmų. Taigi:
1. odontologas gali pasirūpinti dantų apsauga miegant. Paprastai, kiek aš žinau, naudojamos dantų kapos, kad dantukai nesitrintų vienas į kitą, o miegant vaikas gauna proprioceptinę stimuliaciją, be dantukų dylinimo. Taip pat reikia pasikonsultuoti su odontologu dėl sąkandžio.
2. Atkreipti dėmesį į bet kokį veiksnį, sukeliantį nerimą (nors jo kartais ir nematyti) ar miego problemas.
3. Kai kurie tyrimai rodo, kad galbūt mažas skysčių vartojimas gali turėti įtakos dantukų griežimui, t.y. jei vaikas mažai gauna skysčių – dehidratacija. Paprastai prie dehidratacijos būna tamsios spalvos šlapimas, taigi, atkreipkite dėmesį į savo vaikučių šlapimą.
4. Jei griežiama dėl aukšto burnos raumenų tonuso (Saulytėms paprastai jis būna žemesnis, bet nebūtinai) vengti graužimo žaislų, kramtukų, pieštukų, tušinukų, kramtomos gumos…nes tai padidina žandikaulio raumenų sukandimą, ko pasekoje tikėtina dar daugiau griežimo dantimis.
5. Jei vaikas paprastai yra tiesiog pojūčių siekėjas (labiausiai tikėtina Saulytėms) reikia suteikti vaikui galimybių gauti daug proprioceptinės stimuliacijos burnos srityje: riestainiai (tie kur pigūs ir būna tokie kaip guma), morkos, kepta duona (irgi kai šiek tiek pastovi ilgiau tampa tokia guminė), spec. kramtukai, kurie naudojami būtent kandžiojimui ir pan. Taip pat galima atlikti masažiukus palei apatinį žandikaulį, burnos sritį ir t.t. (čia reikia parodyti, kaip tai atlikti, nes sunku nupasakoti)
6 . Tinka žaidimai tokie, kurie sukelia tokius judesius kaip žiovaujant…na pvz. klausiate vaiko – „kaip riaumoja liūtas“? ir rodote rharrr (plačiai išsižiojate, kad skrandis matytūsi grin emoticon )
7. Jei raumenys įsitempę, tinka šiltas kompresas prie ausyčių, ten kur jungiasi viršutinis ir apatinis žandikaulis.
8. Gerai būtų, kad vaikas eitų miegoti kiek įmanoma atsipalaidavęs po šiltos vonios ar masažo, o ne po planšetės ar išmaniojo telefono, kurie sukelia įtampą.
Aš pats esu pojūčių siekėjas taip, kaip ir daug Saulyčių. Man dažnai norisi sukąsti stipriai dantimis. Dieną aš beveik visada tai galiu kontroliuoti, o naktį, nevalingai griežiu dantimis ir stipriai jais kandu, todėl ryte jaučiu įtampą dantenose ir kramtymo raumenyse. Kadangi naktį savęs nekontroliuoju ir kad nenudylinti dantų, tai naudoju dantų kapą, kuria pagal mano dantų žymenis pagamino odontologas (kaina 96 Eu), kiek kainuoja vaikams ir ar jas daro vaikams – nežinau, reikia pasidomėti. 

Dantys