„Aš ne daunas, aš – žmogus“

Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacija surengė socialinę akciją „Aš ne daunas, aš  – žmogus“ 2016 m. kovo 21 d. Pasaulinei Dauno sindromo dienai paminėti. Asociacija surinkto per 2015 m. 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio lėšomis organizavo lauko reklamą 6 didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje. Mažesnio formato plakatai planuojami iškabinti švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigose visoje Lietuvoje.

Akcijos tikslas – atkreipti visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į neigiamą reikšmę turinčio žargono „daunas“ paplitimą ir vartojimą visuomenėje. Lietuvoje, kaip ir daugelyje postsovietinių šalių, visuomenėje įprasta vartoti žargoną „daunas“ kaip sinonimą apibūdinant kvailą, piktą ar agresyvų žmogų. Neretai šis žargonas vartojamas ir viešojoje erdvėje: televizijoje, socialinėje medijoje. Tais pačiais žodžiais (žargonais) „daunas“, „dauniukas“ vadinami žmonės, turintys Dauno sindromą. Tai žeidžia ir skaudina Dauno sindromą turinčius žmones bei jų artimuosius.

Visame pasaulyje, tame tarpe ir Lietuvoje, nepriklausomai nuo šeimos socialinio statuso vidutiniškai 1 iš 700 kūdikių gimsta su Dauno sindromu. Kaip rodo išsivysčiųsių šalių patirtis, daugelis šių žmonių, priimant juos į visuomenę, gali joje pritapti ir gyventi pilnavertį gyvenimą. Šios akcijos tikslas atkreipti visuomenės dėmesį į mūsų prašymą, kad žmonės su Dauno sindromu ir jų artimieji galėtų gyventi visuomenėje be patyčių.

Norėdami atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą Asociacija pagamino ir teminius marškinėlius, kuriais vilkėjo vykstantys kovo 20 d. į delfinariumą. Čia susirinko tik dalis Lietuvoje gyvenančių šeimų, auginančių vaikus su Dauno sindromu, viso apie 160 asmenų.