Diagnozė

DS

Nuo ko pradėti?

Plačiau

Vizija

Visapusiška žmonių su Dauno sindromu integracija į visuomenę, orus ir pilnavertis gyvenimas.

Misija

Padėti asociacijos nariams  ir žmonėms su DS įgyvendinti savo civilines ir socialines teises, teisėtus interesus.

Tikslai

  1. Atstovauti asociacijos narių ir žmonių su DS interesams, juos ginti;
  2. Siekti, kad būtų įgyvendinamos tarptautiniuose teisės aktuose ir LR įstatymuose įtvirtintos nuostatos dėl neįgaliųjų diskriminavimo, išnaudojimo, socialinės atskirties panaikinimo, lygių teisių į mokslą, darbą, socialinę apsaugą bei visapusę integraciją į visuomenės gyvenimą užtikrinimo;
  3.  Ginti žmonių su DS bei jų šeimų teises, laisves ir orumą, realizuoti jų socialinius, kultūrinius ir kt. poreikius;
  4. Plėtoti ir palaikyti ryšius su analogiškomis struktūromis Lietuvoje ir užsienyje.

asociacija-300x68

Prisistatymas

Dauno sindromas – tai mokslininko pavarde visuomenėse įprasta vadinti genetinė anomalija, pasižyminti 21 chromosomos trisomija. Tai ne liga. Tai genetinis sutrikimas, nulemiantis žmonių raidos sutrikimą, psichinį atsilikimą, papildomas ligas. Pastaruoju metu, „laisvėjant“ visuomenei, vis dažniau ir dažniau skaitome straipsnius, knygas, matome per televiziją, gatvėse šeimas, besivedančias už rankučių ar bestumiančias vežimėliuose vaikučius su kitokiais, tik jiems būdingais, veido bruožais – įkypos akys, plokščia nosis, epikantas, Brušfildo dėmės, liežuvis, kuris iškišamas, mažos ausys, plokščias pakaušis… Kodėl gimsta vaikai su Dauno sindromu iki šiol nėra žinoma. Nėra nustatyta konkrečių priežasčių, nulemiančių neteisingą chromosomų išsidėstymą. Tačiau statistika yra negailestinga. Tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje reguliariai maždaug 1 iš 700 kūdikių gimsta su Dauno sindromu. Atrodo šiais laikais medicina gali daug – ultragarsu galima nustatyti neteisingo 21 chromosomos išsidėstymo nulemtą apsigimimą, tačiau vis tiek vaikai gimsta su šiuo sindromu, jie gyvena, mokosi, stengiasi būti pilnaverčiais visuomenės nariais.

Daugumoje Europos valstybių yra įsisteigusios asociacijos, besirūpinančios šeimomis, auginančiomis vaikus su Dauno sindromu, suteikiančios visakeriopą informacinę, socialinę, ugdymo, o atskirais atvejais net ir medicinos pagalbą. Lietuvoje iki šiol asociacijos nebuvo ir jos – Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijos – įkūrimas yra pirmasis žingsnis siekiant suburti šeimas, auginančias vaikus su Dauno sindromu.

Veiklos kryptys

Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijos veiklos kryptys:

  1. Prenetalinė pagalba.
  2. Pagalba šeimoms susilaukusioms kūdikio su DS.
  3. Klaidingo visuomenės požiūrio į DS keitimas.
  4. Vaikų su DS ugdymas.
  5. Žmonių su DS sveikatos prevencijos užtikrinimas.
  6. Žmonių turinčių DS darbo vietų kūrimas, pagalba ieškant darbo.
  7. Užsienio šalių patirties perkėlimas i Lietuvą, bendradarbiavimas su analogiškomis užsienio organizacijomis.